Истории из Старото гнездо, Маджарово
Една дума – Кашота или старата Плевня
В част от двора стоеше като паметник на времето и живота старата плевня принадлежала на едно от двете семейства, които някога са обитавали къщата. Дълго здание с каменни стени и дървен покрив, който уви – всеки момент би могъл да падне. Дворът беше кален, затрупан със стари железа, варели, боклуци и следи от миналото на предходните стопани и не само (когато хората вече ги нямало в имота, той се ползвал и за склад от други местни жители, а бе разграден двор). Преди хората не са обръщали много внимание на реда в дома, но интересно как са гледали животни? Всичко беше нахвърляно като след война. Беше ми неприятно дори да погледна към тази тъжна картинка, която е някак си толкова позната – мизерията (и не, мизерията не означава бедност!).
Виж повече
И в началото бе зверилника…
Виж повече
Старият Хамбар - ново начало
Когато за първи път влязох в двора на къщата не обърнах внимание на дървената барака, която беше потънала в къпинаци и диви смокини. Чак след време съседа ми каза, че всъщност това не е, кокошкарник, не е старата тоалетна, не е склад за инструменти, това е стария хамбар. Не вярвах, че от тази неугледна и полусъборена барака може да се спаси нещо, никой не вярваше.
По това, че е имало хамбар и две каменни пещи се съди, че навремето къщата е била на заможни хора.
Виж повече
Да хванеш гората по Нова Телевизия
Виж повече
Сърцето на къщата - кухнята
Това е една история за житейските уроци и най-вече за това, че когато има желание има и начин. За сърцето на Гнездото или стария обор.
Когато попаднах в къщата едно от бижутата, които открих беше стария обор. Влизам вътре, беше тъмно и студено като в пещера, от тавана се стелеха паяжини на дебели кадели, краката ми се спъваха в буци от засъхнала кравешка тор, едвам се стъпваше от натрупаните стари боклуци от някогашното му ползване.
Виж повече
Историята помни... най-вече аз! Началото!
За първи път попаднах в Маджарово през архаичната 1996 г. като ученик увлечен от наскоро породените от добри приятели у мен интереси към птиците. Всъщност България е едно от най-богатите места на птиче видово разнообразие в Европа.
С течение на времето хобито ми свързано с птиците прерасна в професионално фотографиране на птици. Често пътувах до Маджарово да наблюдавам и снимам лешояди. Не зная дали сте наясно, но край Маджарово беше мястото, където гнездеше единствената колония на Белоглавите лешояди, а можеше да се видят и още по-редките Египетски лешояди, които пък са мигриращи.
Виж повече
Хората като дестинации
Статия за Старото гнездо в списание InGlobo
Има хора, на които се възхищаваме, които ни карат да се замислим, но и да се усмихваме, учудват ни с упорството и последователността си, разплакват ни от умиление и гордост. има хора, които ни спасяват и рискуват живота си за нас. има хора, за чиято работа не подозираме. има хора, които случайно пресичат пътя ни, а следата, която оставят в нас, топли дълго. те са извън светлината на прожекторите, но осветяват живота ни с действията си. те умеят да променят средата ненатрапчиво и да ни карат да се връщаме отново и отново на места, на които вече сме били. за да ги видим, чуем, да затаим дъх и да се смирим. създадохме поредицата „има хора“, за да разкажем техните истории, с които да ви докоснем. защото можете да ги откриете както в големия град, така и в най-затънтените и обезлюдени кътчета на българия. хора, в които има хляб.
Виж повече
Приказка за лешояда
Виж повече
Старото гнездо на корица
Моя фотография с дрон на къщата ми Старото гнездо бе избрана за корица на новата книга на писателката Iris Wolff. Книгата е издадена от Италианското издателство Rizzoli.
Iris Wolff разказва богатата на събития история на семейство от Банатския регион в Източна Европа, чиито връзки са толкова тясно свързани, че не се прекъсват, дори отвъд границите. Роман за това как са свързани загубата и новите начала.
Виж повече